середу, 27 квітня 2022 р.

 

Ознаки  втоми під час занять фізичними вправами

          Втома – це стан організму, який виникає внаслідок тривалої і напруженої діяльності і характеризується тимчасовим зниженням працездатності.

У залежності від об’єму м’язових груп, що беруть участь у роботі, розрізняють три види фізичної втоми: - локальна (коли в роботу задіяно 1/3 загальної кількості м’язових груп); - регіональна (коли активно функціонує від 1/3 до 2/3 м’язових груп); - тотальна (коли в роботі активно бере участь 2/3 усіх м’язових груп)

Втома -  складний процес  тимчасових зрушень в фізіологічному і психологічному стані людини в результаті напруженої або тривалої роботи . Вона характеризується  об'єктивними та суб'єктивними показниками.

До об'єктивних показників втоми можна віднести: розлад сну, головний біль, прискорення ЧСС, підвищення або зниження пітливості,  можуть  тремтіти повіки, руки, можливе виникнення болю у ділянці серця та шлунку.

Суб'єктивною ознакою втоми є відчуття втомленості, яке переживається людиною, як своєрідний психічний стан. Його компонентами є:

  • відчуття знесилення, коли людина відчуває, що не в змозі  належним чином продовжити роботу;
  • нестійкість і відволікання уваги;
  • порушення в моторній сфері - рухи сповільнюються або навпаки стають поспішними, нескоординованими;
  • погіршення пам'яті, мислення;
  • послаблення волі, рішучості, витримки, самоконтролю;
  • сонливість.

Слід також мати на увазі, що суб'єктивні оцінки втоми залежать від мотивації, зацікавленості в роботі, відповідальності, емоційного стану. Особливу увагу необхідно приділяти якісним показникам, які більш адекватно характеризують розвиток втоми. При втомі робота, як правило, продовжується за рахунок вольових зусиль і резервних можливостей організму. Лише з часом виявляються очевидні ознаки втоми: рухи стають неточними, порушується координація, з'являються зайві рухи.

Залежно від функціональних зрушень в організмі розрізняють чотири ступені втоми.

Втома першого ступеня (мало виражена), або фаза початкових порушень реакцій, мало чим відрізняється від вихідного функціонального стану. Симптомами такої втоми є помилки при виконанні точних рухів з незначними м'язовими зусиллями в зв'язку з невідповідністю силових дій з боку людини. При цьому з помірними і максимальними зусиллями виконуються без істотних змін.

Втома другого ступеня (помірна) характеризується незначним зниженням працездатності і витривалості, загальна працездатність близька до вихідного  рівня. Зрушення виявляється в збільшенні кількості помилок при виконанні дій, які вимагають незначних або максимальних м'язових зусиль. При цьому перші виконуються з надмірними зусиллям, а другі - з  меншими  порівняно з вихідними значеннями.

Втома третього ступеня (виражена) характеризується відчутним зменшенням працездатності і  витривалості рухового апарату. Час реакції збільшується, швидкість оптимальних і максимальних зусиль зменшується. Мінімальні м'язові зусилля  виконуються з надмірною силою в 2-2,5 рази, тобто мають місце чітко виражені парадоксальні реакції. Загальна працездатність зменшується.

Втома четвертого ступеня(сильно виражена) супроводжується ультра- парадоксальними реакціями. Всі позитивні сигнали учнем не сприймаються, а негативні викликають позитивні реакції, що приводять до помилок, травм.

В стані мало вираженої  і помірної втоми трудова або фізична діяльність можлива, оскільки вона підвищує тренованість організму і може продовжуватися протягом третини робочого часу.

При вираженій і сильно вираженій втомі працездатність знижується, фізіологічна ціна роботи значно підвищується, а відповідальні процеси протягом 16-24 годин після роботи можуть бути недостатні , в зв'язку з чим несприятливі зрушення в організмі акумулюються. Якщо ці зрушення не проходять і за вихідні дні, то розвивається хронічна втома (перевтома). Якщо відновлювальний процес триває не більше 10-15 хв. то ступінь втоми незначний. Якщо період відновлення - 0,5 год. - середній ступень втоми. При сильній втомі - до 24 год.

 

Об’єкти спостереження

Ознаки втоми

Малий ступінь

Середній ступінь

Великий, недопустимий ступінь

Колір шкіри обличчя

 

Невелике почервоніння

Значне почервоніння

Різке почервоніння або синюшність

Мовлення

 

Чітке

Утруднене

Вкрай утруднене або майже неможливе

Вираз обличчя

 

Звичайний

Напружений

Вираз страждання на обличчі

Пітливість

Невелика

Виражена лише у верхній половині тіла

Рясна у верхній половині тіла та нижче пояса, стікання поту

Дихання

Прискорене, рівне

Сильно прискорене, уривчасте дихання через рот

Дуже швидке, поверхневе з окремими глибокими вдихами

Хода, рухи

Бадьора хода, впевнені рухи

Хитання, нетвердий крок

Різке хитання, тремтіння кінцівок, вимушена поза з опорою при сидінні

Самопочуття

Скарги відсутні

Скарги на втому, біль у м’язах, прискорене серцебиття, задуху, шум у вухах

Скарги на погане самопочуття: запаморочення, біль у правому підребер’ї, головний біль, нудоту, гикавку

Увага до команд

Точне виконання команд

Помилки при виконанні команд, нечітке їх виконання

Виконання команд нечітке, уповільнене

 

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар